Categories: Honors
      Date: Jun 25, 2011
     Title: 2011 All Ohio Baseball
Division I
  1st Team All-State
P - Taylore Cherry, Vandalia Butler; Mike Mancuso, Brecksville-Broadview Heights; Alec Schmenk, Perrysburg
C - Austin Butler, Pickerington North; Kyle Pollock, Westerville Central
1B - Jake Madsen, Cincinnati Archbishop Moeller
IF - Ty Amman, Cincinnati Archbishop Moeller; Jacob Bosiokovic, Delaware Hayes; Joey Tomko, Gahanna Lincoln; Xavier Turner, Sandusky
OF - Kyle Chontos, Pickerington North; Brandon Reamon, Clayton Northmont; Austin Cousino, Dublin Coffman; Nate Barlow, Vandalia Butler
Util - Cody Wagner, Dresden Tri-Valley
Player of the Year - Jacob Bosiokovic, Delaware Hayes
Coach of the Year - Matt Martin, Sandusky
  2nd Team All-State
P - John Birkbeck, Canton GlenOak; Mike Conrad, Liberty Twp. Lakota East; Adam Schaly, Ashland; Drew Williams, Pickerington North
C - Tyler Beck, Avon Lake; Lance Straley, Vandalia Butler
1B - Johnny Vasilliades, Massillon Perry
IF - Zack Ferster, Olmsted Falls; Andrew Gronski, Hilliard Davidson; Matt Kohler, Avon Lake; Michael Timm, Twinsburg; Derek Ward, Ashland
OF - Jesse Adams, Toledo St. John's Jesuit; TJ Harkness, Fremont Ross; Neal Jacobs, Cleveland St. Ignatius; Tommy Stoffel, Clayton Northmont
Util. - Reed Allen, Whitehouse Anthony Wayne
  Honorable Mention All-State

Andrew Fox, Whitehouse Anthony Wayne; Cameron Knott, Willoughby South; Zach Kolvey, Perrysburg; Anthony Maurer, Strongsville; Nate Pearson, Toledo St. John's Jesuit; Brian Robinson, Massillon Washington; Jordan Shelton, Cincinnati Anderson; Jake Stracensky, Grafton Midview; JD Whetsel, Liberty Twp. Lakota East; Mark Zimmerman, Green
   Division II
  1st Team All-State
P - Adam Collier, Plain City Jonathan Alder; Michael Marsinek, Cuyahoga Falls Walsh Jesuit; Matt Wisler, Bryan
C - Zach Sterry, Lexington; Ryan Wonders, Richfield Revere
1B - Ryan Mummert, Batavia Clermont Northeastern
IF - Graham Johnston, Plain City Jonathan Alder; Jordan Meyer, Steubenville; Ian Mezlak, Lorain Clearview; Tyler Procter, Vincent Warren; Giancarlo Sala, Mentor Lake Catholic
OF - Jacob Brobst, Columbus Bishop Watterson; Daulton Mossbarger, Bellefontaine; Patrick Porter, Chagrin Falls Kenston; NIck Squires, Plain City Jonathan Alder; Brenden Wells, Beloit West Branch
Util. - Anthony Kidston, Defiance
Player of the Year - Jordan Meyer, Steubenville; Patrick Porter, Chagrin Falls Kenston
Coach of the Year - Fred Heatherington, Steubenville
  2nd Team All-State
P - Craig Kohler, Tipp City Tippecanoe; Tucker Linder, Tallmadge; Jordan Musser, Avon
C - Sammy Orr, Wintersville Indian Creek; Jake Trejo, Wauseon
1B - Dustin Gerlach, Wapakoneta
IF - Kerrigan Cain, Akron Archbishop Hoban; Logan Cozart, Gnadenhutten Indian Valley; Jacob Horsely, Thornville Sheridan; AJ Kruzel, Hamilton Ross
OF - Shaun Dunn, Ravenna; Matt Eckhardt, Avon; Jake Hendricks, Oxford Talawanda; Adam Urbania, Mentor Lake Catholic
Util. - Jonathan Mobley, Bellefontaine Benjamin Logan
  Honorable Mention All-State
Austin Bueter, Wauseon; Cole Carpenter, Zanesville; Joe Pierro, Steubenville; Greg Stagani, Richmond Edison; Joe Curran, Sunbury Big Walnut; Joe San Felippo, Oberlin Firelands; Josh Gullett, Mansfield Madison Comprehensive; Jordan Lane, Maumee; Nate Lynch, Oxford Talawanda
   Division III
  1st Team All-State
P - Brandon Baumgardner, Garrettsville Garfield; Zach Farmer, Piketon; Quinton Yocum, North Lewisburg Triad
C - Cody Kuzniczci, Cincinnati Madeira; Jack Hinman, Chagrin Falls
1B - Jack Gustafson, Cincinnati Summit Country Day
IF - Jordan McCune, Bellville Clear Fork; Sawyer Polen, Wooster Triway; Shane Snyder, Baltimore Liberty Union; Kirk Yates, Frankfort Adena
OF - Connor Bland, Mt. Gilead; Marty Ernsberger, Mansfield Ontario; Matt Smith, Fredericktown; Eric Terwilliger, Anna
Util. - Aaron Rammel, Coldwater
Player of the Year - Jack Gustafson, Cincinnati Summit Country Day
Coach of the Year - Jeff Fisher, Bucyrus
  2nd Team All-State
P - Trevor Kottenbrock, Lima Central Catholic; Andrew Lacinak, Reading; Travis Teare, Independence
C - Jake Lamp, Carlisle; Mike Snider, Lima Central Catholic; Ronnie Thomas, Glaion Northmor
1B - Skyler Tate, Bucyrus
IF - Alex Fogt, Anna; Jake Ketler, Massillon Tuslaw; Brett Roberts, Utica; Hunter Stanley, Mansfield Ontario
OF - Andrew Benintendi, Cincinnati Madeira; Jarrod Collins, Chillicothe Zane Trace; Ryan Pack, Canton Central Catholic; Jacob Solomon, Independence
Util. - Kurt Koesters, St. Henry; Kurt Vidmer, Chagrin Falls; Zach Wolfe, Williamsport Westfall
  Honorable Mention All-State
Brice Crabtree, Lucasville Valley; Sam Deehr, Milan Edison; Taylor Ellis, Bucyrus; Alex Grove, Canton Central Catholic; Alex Holcomb, Lucasville Valley; Alex Leach, Carlisle; Jordan Mally, Caledonia River Valley; Jake Murphy, Coal Grove Dawson-Bryant; Josh Myers, Portsmouth; Dylan Ogle, Coshocton; Connor Plemens, Ashland Crestview; Christian Ross, Bucyrus; Austin Stolly, Lima Central Catholic; Joe Tann, Canton Central Catholic; Ryan Trimbur, Girard; Jared Vulgamore, Piketon; Tyler Watkins, Belpre
   Division IV
  1st Team All-State
P - Tyler Wells, Edon; Sam Shafer, New Washington Buckeye Central; Ryan Wells, Edon
C - Tyler Butler, Toronto; Hayden Mobley, Berlin Hiland
1B - Taylor Neal, New Paris National Trail
IF - Sean Kettering, Malvern; Adam Hartz, Bucyrus Wynford; Keegan Long, Edon; Ryan Arrington, Fairfield Cincinnati Christian; Craig Purpus, Minster
OF -Derek Mangus, Leipsic; Luke Burch, Berlin Hiland; Ben Weber, Sidney Lehman Catholic; Kyle Shaffer, Columbiana
Util. - Jordan Leininger, Delphos St. John's
Player of the Year - Tyler Wells, Edon
Coach of the Year - Brock Bergman, Edon
  2nd Team All-State
P - Jimmy Lough, Newark Catholic; Tyler Whitlatch, Sebring McKinley; Corey Berger, Leipsic; Cody Delong, Ottoville
C - Von Burhman, Greenwich South Central; Anthony Eder, Cuyahoga Heights
1B - DJ Hemm, Sidney Lehman Catholic
IF - Tanner Riley, Ironton St. Joseph; Andy Schieltz, Fort Loramie; Cody Dukes, Miller City; Reeve Hoover, Cincinnati Country Day
OF - Tony Meyer, Sherwood Fairview; James Coates, Warren John F. Kennedy; Jimmy Fickes, New Philadelphia Tuscarawas Central Catholic; Nick Kirk, Greenwich South Central
Util. - Alex Finney, New Washington Buckeye Central
  Honorable Mention All-State
Josh Almanza, Hamler Patrick Henry; Tanner Calvelage, Delphos St. John's; JD Chesser, Glouster Trimble; Brendan Cox, Warren John F. Kennedy; Caleb Diamond, South Charleston Southeastern; Matt Douglas, Columbiana; Lance Horner, Rittman; Kevin Kline, Hamler Patrick Henry; Justin Mahlmeister, Ironton St. Joseph; Nick Thomas, New London; Tyler Tyree, Bascom Hopewell-Loudon; Jake Zeek, Dalton