Categories: Honors
      Date: Oct 29, 2011
     Title: 2011 All District Volleyball

District 8 All District Volleyball 

Division IV

Player of the year West:  Katie Hoyng, St. Henry, Senior

Player of the year East:  Emily Gerten, Leipsic, Senior

Coach of the year West:  Diana Kramer, St. Henry

Coach of the year East:  Chelsea Rogers, Leipsic

First Team

Katie Hoying,  St. Henry, Senior

Emily Gerten, Leipsic, Senior

Devyn Wilson, McComb, Senior

Margaret Wuebker, Marion Local, Senior

Danica Hicks, Convoy Crestview, Senior

Claire Heitkamp, Marion Local, Junior

Abbie Joy, McComb,  Senior

Abby Brunswick, St. Henry, Senior

Molly Ellerbrock, Leipsic, Senior

Bailey King, Parkway, Senior

Anna Ricker, Columbus Grove, Senior

Megan Maag, Pandora Gilboa, Sophomore

SECOND TEAM

Teysha Upshaw, Lima Perry, Senior

Josie Winner, Marion Local, Junior

Dana Stucke, Minster, Senior

Angie Link, Lima Temple Christian, Senior

Megan Bendele, Ottoville, Senior

Haley Dillon, New Knoxville, Senior

Aspen Rose, Upper Scioto Valley, Junior

Madison Stuby, Arcadia, Junior

Halie Zenz, Kalida, Senior

Amelia Recker, Arlington, Senior

Ashley Heitkamp, St. Henry, Senior

Shelby Reindel, Delphos St. Johns, Senior

HONORABLE MENTION

Briana Herr, McComb, Senior

Kresana Ward, Cory Rawson, Senior

Taylor Springer, Convoy Crestview, Senior

Taylor Elchert, Spencerville, Senior

Becca Harshman, Parkway, Senior

Courtney Niese, Miller city, Senior

Bailey Collins, Waynesfield Goshen, Junior

Division I, II & III

Player of the Year:  Division III:  Madison George, Lima Central Catholic, Senior

Player of the Year:  Division II:  Angie Fisher, Celina, Senior

Player of the Year:  Division I:  Kayce Krucki, Findlay, Junior

Coach of the Year:  Carolyn Dammeyer, Celina

FIRST TEAM

Angie Fisher, Celina, Senior

Kayce Krucki, Findlay, Junior

Liz Brock, Bath, Senior

Madison George, Lima Central Catholic, Senior

Lizz Carr, Celina, Senior

Cierra Anderson, St. Marys, Senior

Jenny Brown, St. Marys, Senior

Tylyn Taylor, Lima Central Catholic, Senior

Macy Reigelsperger, Coldwater, Sophomore

Allison Twining, Findlay, Junior

Katrina Meeks, Elida, Senior

Kelley Selhorst, Ottawa Glandorf, Junior

HONORABLE MENTION

Krissy Sinebraugh, Wapakoneta,  Senior

Kaitlyn Schimmoeler, Liberty Benton, Senior

Demma Strausbaugh, Defiance, Junior

Kaitlyn Endicott, Van Buren, Senior

Morgan Quellhorst, Wapakoneta, Senior

Molly Gamble, Van Wert, Senior

Jasmine Thomas, Lima Senior, Senior

SEI, Jody Benda, Lima Bath

Hall of Fame Ann Ellerbrock, Ottawa Glandorf

Lifetime Achievement, Mary Lou Bruns, Marion Local

DIVISION IV ALL STAR MATCH WEST

Margaret Wuebker, Marion Local

Katie Hoyng, St. Henry

Danica Hicks, Convoy Crestview

Haley Dillon, New Knoxville

Bailey King, Parkway

Taylor Springer, Convoy Crestview

Abby Brunswick, St. Henry

Laura Schwieterman, Marion Local

Dana Stucke, Minster

Megan Bendele Ottoville

Shelby Reindel, Delphos St. Johns

Halie Zenz, Kalida

COACHES

Diana Kramer, St. Henry

Jeremy Stober, Kalida

DIVISION IV ALL STAR MATCH EAST

Emily Gerten, Leipsic

Devyn Wilson, McComb

Megan Hovest, Pandora Gilboa

Abbie Joy, McComb

Amelia Recker, Arlington

Molly Ellerbrock, Leipsic

Kresana Ward, Cory Rawson

Courtney Ritter, Cory Rawson

Jessica Hunter, Arlington

Tabbi Jolliff, Ada

Anna Ricker, Columbus Grove

Tricia Flanigan Cory Rawson

Coaches:  Susan Rossman, Cory Rawson

Sarah Schroeder, Pandora Gilboa

DIVISION I, II, III All Star Match West

Angie Fisher, Celina

Jenny Brown, St. Marys

Lizz Carr, Celina

Molly Gamble, Van Wert

Katrina Meeks, Elida

Taylor Hess, Coldwater

Cierra Anderson, St. Marys

Joni Brown, St. Marys

Sara Homan, Celina

Kelsey Smith, Elida

Sarah Sanford, Defiance

Jasmine Thomas, Lima Senior

Coaches:  Carolyn Dammeyer, Celina

Tricia Rosenbeck, St. Marys

DIVISION I, II, III ALL STAR EAST

Michelle Ruhe, Ottawa Glandorf

Liz Brock, Bath

Madison George, Lima Central Catholic

Laine Fultz, Findlay

Tylyn Taylor, Lima Central Catholic

Kaitly Schimmoeller Liberty Benton

Krissy Stinebaugh, Wapakoneta

Jill Recker,  Ottawa Glandorf

Kaitlyn Endicott, Van Buren

Hannah Quinlan, Liberty Benton

Sara Roth, Van Buren

Marianne Deppe, Bath

Jenna Buroker, Bluffton

Coaches:  Mark Bunn, Van Buren

Jody Benda, Bath