Categories: Honors
      Date: Oct 24, 2012
     Title: 2012 All District Volleyball

District 8 Volleyball Teams

Player of the Year

Division IV 

West--Clair Heitkamp, Marion Local

East--Briana Herr, McComb

Division III

Kelley Selhorst, Ottawa Glandorf

Division II

Demma Strausbaugh, Defiance

Division I

Kayce Krucki, Findlay

COACH OF THE YEAR

Division IV West--Amy Steininger, Marion Local

Division IV East--Leslie Kahle, McComb

Division I, II, III--Brooke Shindler, Defiance

SEI Nominee, Kevin King, Elida

Hall of Fame Nominee, Ann Ellerbrock, Ottawa Glandorf

Division IV ALL STAR TEAM

FIRST TEAM

Madison Stuby, Arcadia

Adrienne Shepard, Arlington

Julia Wynn, Columbus Grove

Kelly Nadler, Leipsic

Amber Gerdeman, Leipsic

Claire Heitkamp, Marion Local

Hannah Arling, Marion Local

Briana Herr, McComb

Haley Horstman, New Knoxville

Megan Maag, Pandora Gilboa

Taylor Clune, St. Henry

Kylie Koesters, St. Henry

SECOND TEAM

Kirstin Hicks, Crestview

Kayla Siefker, Kalida

Abbie Patton, Lima Perry

Megan Wendel, Marion Local

Hannah Bundy, McComb

Jenna Huffman, McComb

Claire McGowan, Minster

Tonya Kaufman, Ottoville

Morgan Steinbrunner, Parkway

Amanda Sutton, Temple Christian

Aspen Rose, Upper Scioto Valley

Bailey Collins, Waynesfield Goshen

HONORABLE MENTION

Rachel Schumacher, Columbus Grove

Tessa Heitmeyer, Cory Rawson

Gina Kremer, Marion Local

Whitney Arseneu, Ridgemont

Abby Freewalt, Spencerville

Ally Mikesell, St. Henry

DIVISION I, II, III, ALL STAR TEAMS

FIRST TEAM

Michaela Wenning, Celina

Macy Reigelsperger, Coldwater

Demma Strausbaugh, Defiance

Kayce Krucki, Findlay

Allison Twining, Findlay

Rachel Myers, Liberty Benton

Sarah Pijka, Lima Central Catholic

Karli Jones, New Bremen

Kelley Selhorst, Ottawa Glandorf

Niki Ellerbrock, Ottawa Glandorf

Nicole Brown, Wapakoneta

Amber Dickerson, Wapakoneta

HONORABLE MENTION

Jamie Bills, Coldwater

Sam Murray, Defiance

Emma Schleucher, Findlay

Kirsten Davis, Lima Bath

Julie Brown, New Bremen

Alexa Dunlap, Van Wert

DIVISION IV SENIOR ALL STAR MATCH

WEST

Coaches--Jill Roode, New Knoxville, Heather Crow, Lincolnview

Mekale Clifton, Crestview

Kelsey Fiely, Ft. Recovery

Kayla Siefker, Kalida

Claire Heitkamp, Marion Local

Hannah Arling, Marion Local

Claire McGowan, Minster

Taylor Niemeyer, New Knoxville

Abby Siefker, Ottoville

Morgan Steinbrunner, Parkway

Taylor Clune, St. Henry

Kylie Koesters, St. Henry

Danielle Uhlenhake, St. Henry

EAST

Coaches--Kelly Lepley, Columbus Grove, Diana Inbody, Arlington

Taylor Willeke, Ada

Madison Stuby, Arcadia

Adrienne Shepard, Arlington

Jordyn Webb, Arlington

Faith Huff, Columbus Grove

Tessa Heitmeyer,  Cory Rawson

Kendra Gerten, Leipsic

Abbie Patton, Lima Perry

Briana Herr, McComb

Hannah Bundy, McComb

Becca Leppelmeier, McComb

Aspen Rose, Upper Scioto Valley

Bailey Collins, Waynesfield Goshen

DIVISION I, II, III SENIOR ALL STAR MATCH

WEST

Coaches--Brooke Shindler, Defiance, Vicki Smith, Van Wert

Beth Homan, Celina

Jamie Bills, Coldwater

Emily Kahlig, Coldwater

Demma Strausbaugh, Defiance

Paige Mathewson, Defiance

Kyra Allen, Lima Senior

Haley Moeller, New Bremen

Lexi Roop, St. Marys

Sydney Collins, Van Wert

Nicole Brown, Wapakoneta

Amber Dickerson, Wapakoneta

Megan Hayzlett, Wapakoneta

EAST

Coaches--Cristy Gray, Liberty Benton, Wes Horstman, Lima Central Catholic

Katrina Wireman, Allen East

Kayce Krucki, Findlay

Allison Twining, Findlay

Emma Schluecher, Findlay

Liz Streacker, Liberty Benton

Sarah Pijka, Lima Central Catholic

Shanna Farler, Lima Central Catholic

Bethany Pohjala, Lima Shawnee

Kelley Selhorst, Ottawa Glandorf

Kelsey Baldwin, Ottawa Glandorf

Kristi Jerwers, Ottawa Glandorf

Sarah Benson, Van Buren