Categories: Honors
      Date: Jun 22, 2010
     Title: 2010 All Ohio Softball
FIRST TEAM ALL-STATE2010Division I
AthleteDistrictGradePositionHigh SchoolCoach
Paige MyersC12PGrove CityTed Williams
Kayla LedbetterC12CGahannaJim Campolo
Audrey PlantC12PUpper ArlingtonTodd Delboccio
Emma JohnsonC11PGroveportSteve Cunningham
Mindy MeredithNE12PHudsonJeff Brown
Alex MarcantonioNE12INFNorth Canton HooverJerry Goodpasture
Kim KirkpatrickNE12INFOlmsted FallsJim Smith
Kristen BorosNE11PElyriaKen Fenik
Amber MyersNE12PCuyahoga FallsKim Applegarth
Dani HaleyNW12PAnthony WayneCarolyn Vogtsberger
Eryn SimonNW12INFOregon ClayBrenda Radabaugh
Bailey TopfSE11OFLoganJim Huntsberger
Bethany CampbellSW12PLebanonBrian Kindell
Christin MillerSW12PMasonBrian Catner
Jerrica KrupaSW11CLebanonBrian Kindell
Jaisa FoxSW12PFairfieldBrenda Stieger
SECOND TEAM ALL-STATE2010Division I
AthleteDistrictGradePositionHigh SchoolCoach
Katie YohoC12INFGrove CityTed Williams
Kirstie FehrenbachC12INFOlentangy LibertyAngie Thompson
Erin LashleyC12INFPickerington CentralDan Drees
Kasi VazqueaC12CUpper ArlingtonTodd Delboccio
Cynthia WoodardNE11INFElyriaKen Fenik
Sam TroxellNE11INFCuyahoga FallsKim Applegarth
Brittany UngradyNE11CMayfieldAngela Dunlap
Casi RohrNE11PMassillon PerryAllison Heppe
Alexa MontesanoNE12INFMedina HighlandMandi Myser
Kim CrawfordNW10OFOregon ClayBrenda Radabaugh
Jesse ZapponeNW12INFHolland SpringfieldRob Gwozdz
Jess ClutterSW11PNorthmontKris Mangen
Alex CaudillSW 11PLakota WestKeith Castner
Megan FlennikenSW12PSaint Ursula AcademyChrissy Martini
Sara PearsonSW11PLakota EastSteve Castner
HONORABLE MENTION ALL-STATE2010Division I
AthleteDistrictGradePositionHigh SchoolCoach
Alex TaylorC12PTeays ValleySusan Fortier
Kylee MarcumC12PMt. VernonCarisa Frysinger
Samantha SmithC11PHilliard DavidsonAngelo Forte
Savannah DorseyC10PCentral CrossingRona Dorsey
Kayley BevardE11OFTri-ValleySarah Slaughter
Gabby Mizner NE12OFMedina HighlandMandi Myser
Lauren BoultonNE12OFBrunswickJulie Salzman
Laura BasfordNE12OFMassillon JacksonBeth Ruggieri
Emily MaggioNE12OFHudsonJeff Brown
Amanda ArendtNE12CAmherst SteeleBill Matthews
Tori AllenNW12INFSt. Ursula AcademyAmy Muszynski
Casey ClarkNW11CFremont RossMike Gilbert
Angie ClarkSW11INFWayneJoe Yount
Brittany DuncanSW11INFFairbornBob Shively
Sarah AlleySW11PMilfordChristy Foster
Kelly FreelsSW12INFLakota WestKeith Castner
FIRST TEAM ALL-STATE2010Division II
AthleteDistrictGradePositionHigh SchoolCoach
Kellie RoudabushC11PHilliard BradleyKevin Moody
Caitlin HoukC12CLakewoodCriss Nadolson
Hayley Flynn E10PPhiloMichelle Smith
Rachel TownsendE12P John GlennRandy Larrick
Jordan SmithE12PClaymontMike Smith
Dani RamosNE11OFNotre Dame Cathedral LatinJack McParland
Erin PondNE10INFKeystoneJim Piazza
Jenna ModicNE10INFPolandReid Lamport
Teresa DavisNE12CFirelandsJudy Dostall
Erin GabrielNE10PPolandReid Lamport
Stephanie SandersNW12CBathLaura Ford
Erica ThornsberryNW11PSt. Mary'sSue Grothause
Darcy DanielNW9PPerkinsMatt Meade
Bekha LucasSE12INFLogan ElmJeri Hartley
Lindsay WebbSE12INFCirclevilleDave Truex
Lenna PittsenbargerSW11PUrbanaKevin Gary
Kacey LockerSW11PTippecanoeCharles Tackett
Jordyn FisherbackSW12PGreenvilleJerrod Newland
SECOND TEAM ALL-STATE2010Division II
AthleteDistrictGradePositionHigh SchoolCoach
Kelsey SeedsC11PSt. Francis DeSalesJulie Barber
Courtney MoyerC12PGranvilleSusie Harrison
Jenna ShingaryE12INFJohn GlennRandy Larrick
Kayla MarcusE12INFEdisonSpencer Bendle
Ashley StarrE10PIndian CreekAngela Penner
Demi HartNE11OFTriwayJennie Bishko
Kenzie ConradNE10PKeystoneJim Piazza
Tabitha MurrayNE12PFieldBeth Dyer
Adrianna SikoraNE11OFPolandReid Lamport
Jesse GormanNE11INFMarlingtonBill Koch
Chloe StirizNW12OFWauseonBill Uphaus
Kaylea GriffinNW11OFClydeMarc Marshall
Erica BryanNW12INFWapakonetaBill Sammons
Raven ClineSE12OFAthensSheila Ross
Catlin ShillingSE12PWaverly CityCookie Kritzwiser
Brittany FernandezSW12PRossPaul Fernandez
Erika LeonardSW11CMother of MercyKaren Kron
Marta LockwoodSW11OFSpringfield ShawneeLarry Spahr
HONORABLE MENTION ALL-STATE2010Division II
AthleteDistrictGradePositionHigh SchoolCoach
Kayla WoodwardC12INFBishop HartleyMeghan Rowlands
Brittany CurryC11CLicking ValleyMark Paxton
Maggie StarrE12INFCambridgeBob Shepard
Taylor SpangE9PRiver ViewRodney Stein
Alyssa WrightE12INFMeadowbrookBridget George
Kayla WilliamsNE11PSoutheastDave Dubinsky
Taylor KessingerNE12CKeystoneJim Piazza
Erin DregerNE10INFAllianceMarty Cvelbar
Jessica GirondaNE12INFAkron HobanMitch Wagner
Meghan CunhaNE11OFEdgewoodStephen Cunha
Kelsey YartichNW10INFPerkinsMatt Meade
Katelyn SteffelNW12INFDefianceMatt McCullough
Julia KoniecznyNW11INFOak HarborAshlee Donahoo
Taylor DolakSE12INFWarrenLynn Laing
Amy NoeSE12PGallia AcademyJim Niday
Lauren CollierSW12PKingsMary Ellen Bonner
Liz MathewsSW12INFKenton RidgeSarah Ivory
Savanna SpeessenSW10INFValley View Dona Layman
FIRST TEAM ALL-STATE2010Division III
AthleteDistrictGradePositionHigh SchoolCoach
Caitlin ConradC11OFNorth UnionDawn Draper
Sarah KlopferC10PLiberty UnionBill Putnam
Caylor ArnoldC10CMt. GileadJoe Ruhl
Haley KolmertenE12PRidgewoodKirby Shivers
Danielle GroomsE12CSandy ValleyJill Williams
Christina HrehorNE12OFCardinal MooneyMark Rinehart
Stephanie EtterNE12INFTuslawDan Greenwell
Casey LowerNE12PYoungstown UrsulineMichael Kernan
Sarah IngallsNE12CYoungstown UrsulineMichael Kernan
Aja HallNW12INFFostoriaGabe Sierra
Courtney DayNW11OFArchiboldJoe Frank
Taylor ThomasNW11INFClear ForkJeff Gottfried
Susan KnightNW10PEdisonDale Dawson
Kirsti YatesSE12CAdenaEd Yates
Shella ZimmermanSE12PPiketonBud Brabson
Holly BrabsonSE12INFPiketonBud Brabson
Abbey LedfordSW12INFWest LibertyLanay Detwiler
Hannah KendrickSW12PMadisonKeri Hensley
SECOND TEAM ALL-STATE2010Division III
AthleteDistrictGradePositionHigh SchoolCoach
Kim HazlettC10PNorthridgeRalph Taylor
Stephanie ThomasC12INFWest JeffersonJim Stevens
Taylor YeaterC12INFNorthmorShane Yeater
Jessa OttE12PGarawayDennis Koshmider
Nicole MillerE10CFort FryeBarbara Sleek
Jerrica YoungNE11CLoudonvilleEric Stoner
Sara ShieldsNE12PWaterlooBrenda Flarida
Jen SolanicsNE12PColumbiaKen Richardson
Malikka CaigeNE12INFYoungstown UrsulineMichael Kernan
Morgan ArnoldNW11CElmwoodMatt Hoiles
Tori MeyerNW11PPatrick HenryMike Meyer
Katie DewyreNW12INFEastwoodJoe Wyant
Morgan DuceyNW12CArchiboldJoe Frank
Braiden DillowSE10PValleyMontie Spriggs
Rachel LuteSE12CNorthwestEd Cable
Kalyn BaileySE11INFWheelersburgGary Bailey
Brittany GarrisonSW10INFMiami EastBrian Kadel
Kaitlyn KiteSW11CWest LibertyLanay Detwiler
HONORABLE MENTION ALL-STATE2010Division III
AthleteDistrictGradePositionHigh SchoolCoach
Megan Van AlmsickC11CLiberty UnionBill Putnam
Maggie McMahanC12PNorth UnionDawn Draper
Haley WidnerC11OFBishop ReadyNick Joseph
Dani SellsE11CBuckeye TrailStaci Smith
Leanna McMillenE12INFIndian ValleyRachel Howell
Jennifer MooreNE10CHillsdaleTiffany Smith
Katie SnoddyNE11INFDavid Anderson LisbonDavid Crismon
Carly McKenzieNE12INFBerkshireDave List
Amber McDermottNE11PNorwayneBob Lance
Jessica DufnerNW12OFNew LondonRandy Ruggles
Hailey PhillipsNW12INFPatrick HenryMike Meyer
Christine FosterNW11PEastwoodJoe Wyant
Emily CrowellNW11INFParkwayMark Esselstein
Courtney CleverSE12PZane TraceJohn Bennett
Allison ChapmanSE12PChesapeakeAaron Rice
Brytan GivensSE11INFAdenaEd Yates
Holly RuskSW 11INFMadisonKeri Hensley
Bailey KeisuSW 10INFBrookvilleDoug Orange
FIRST TEAM ALL-STATE2010Division IV
AthleteDistrictGradePositionHigh SchoolCoach
Hannah MathenyC12PDanvilleMaryellyn Matheny
Carly ClarkE12PStrasburgBud Weisgarber
Hannah VinciE12PTuscarawas Central CatholicGreg Puntenney
Katie LibbNE10INFColumbianaBonnie Wilkinson
Lindsey KnippNE12PJackson-MiltonKelly Smowden
Lydia EtzlerNW12OFConvoy CrestviewOwen Pugh
Lacie ShermanNW11CCareyEric Mullholand
Marcie McDougleNW12PWayne TraceNikki Staten
Haley JordanNW12OFMohawkJenny Weinandy
Chelsey LareNW12PConvoy CrestviewOwen Pugh
Hillary CrawfordNW12OFCareyEric Mullholand
Chelsea WallSE12CSymmes ValleyJeff Estep
Nikki NanceSE12PSymmes ValleyJeff Estep
Danyelle DelligattaSW12OFHoustonBrent New
Montana WearSW10PFelicity FranklinDamon Smith
SECOND TEAM ALL-STATE2010Division IV
AthleteDistrictGradePositionHigh SchoolCoach
Jessica PohlmanC11PMillersportTom Laird
Katelyn HershbergerE11PBerlin HilandJill Lyons
Andrea McWhorterE12CNewcomerstownJohn Dupke
Heather MonoskiNE12OFWestern ReserveLaura Amero
Kim SylvesterNE12CWarren JFKJoe Sylvester
Chelcie RutterNW12PSt. WendelinTheresa Webb
Emily StewartNW11INFNorth BaltimoreFrankie Hernandez
Jackie MessersmithNW12PMohawkJenny Weinandy
Natalie RonkNW12CCrestlineRon Shumate
Lauren GeroskiNW12INFSt. WendelinTheresa Webb
Lauren MengerinkNW12PAyersvilleKen Wenner
Kasey TurleySE12PEasternPam Douthitt
Holly HempillSE11INFClayDick McCleese
Rachel MiesbergerSW11PWilliamsburgRick Healey
Lacey JacksonSW11CNewtonKirk Kadel
HONORABLE MENTION ALL-STATE2010Division IV
AthleteDistrictGradePositionHigh SchoolCoach
Erin McAnespiaC11INFFisher CatholicJeff Snoke
Erin MetzgerE11INFStrasburgBud Weisgarber
Bethany CeraE11PBellaire St. JohnJerry Magistro
Stephanie DurigNE12INFMathews Cene Cheredar
Sydney MosbyNE12PTrinityEd DiFiore
Melissa HoffbauerNW12INFBuckeye CentralRoger Durnwald
Kayla ZachrichNW10INFAyersvilleKen Wenner
Jami WagnerNW12OFNew RiegelJamie Lininger
Jessica BurgerNW11CConvoy CrestviewOwen Pugh
Alexa CraseNW12INFColonel CrawfordChuck Huggins
Kela FriesNW12PLincolnviewDave Evans
Maggie LawlorSE12PWaterfordDoug Baldwin
Stevie ThornsberrySE12CEastern PikeDustten Alley
Emily FromentSW10PTwin Valley SouthDarcy Robinson
Danielle MonnierSW12PHoustonBrent New