Categories: Honors
      Date: Nov  8, 2010
     Title: 2010 All Ohio Volleyball Teams

2010 All Ohio Volleyball Teams

FIRST TEAM

Alysse Bergman, Marion Local, Senior

Erica Fullenkamp, Minster, Senior

Katie Hoyng, St. Henry, Junior

Millie Patchan, Tuscarawas Central Catholic, Senior

Clair Ruhenkamp, Ft. Loramie, Senior

Corynne Smith, Norwalk St. Paul, Junior

Jessica Thobe, Sidney Lehman Catholic, Senior

Alyssa Winner, Marion Local, Senior

SECOND TEAM

Rachel Adolph, Van Buren, Senior

Heather De Velvis, Jackson Center, Senior

Ashley Langjahr, Buckeye Central, Senior

Courtney Rowe, Eastern Beaver, Senior

Connie Schulte, Pandora Gilboa, Senior

Andrea Thobe, Sidney Lehman Catholic, Sophomore

Emily Turnwald, Kalida, Senior

Taylor Vail, Antwerp, Senior

THIRD TEAM

Tessa Benanzer, Ft. Loramie, Senior

Jena Braden, New Knoxville, Senior

Jessica Burger, Convoy Crestview, Senior

Audrey Metzger, Dalton, Junior

Libby Rahe, Madison Christian, Senior

Ashley Rieman, Leipsic, Junior

Delanie Wolf, Minster, Senior

Margaret Wuebker, Marion Local, Junior

HONORABLE MENTION

Makayla Agin, Buckeye Central, Junior

Noelle Amato, Wellsville, Junior

Heather Darocha, Lordstown, Senior

Hillary Fritz, Norwalk St. Paul, Senior

Megan Fullenkamp, Botkins, Senior

Maddie Griffiths, Jackson Milton, Senior

Kristyn Hovest, Pandora Gilboa, Senior

Kaitlyn Kremer, St. Henry, Senior

Jamie Kluding, Monroeville, Junior

Megan Lawless, Tuscarawas Central Catholic, Freshman

Eleanor "Ellie" Lemasters, St. John's Central, Senior

Olivia Livengood, Norwalk St. Paul, Sophomore

Briana Neidig, Tuscarawas Central Catholic, Junior

Leah Oliver, Wynford, Senior

Sarah Parker, Mohawk, Sophomore

Morgan Schmitmeyer, Sidney Lehman Catholic, Junior

Riachel Staker, Eastern Beaver, Senior

Dana Stucke, Minster, Junior

Coach of the Year:  Amy Steininger, Marion Local

Coach's Achievement Award

Eric Hoover, Mohawk

Nancy Miller, Norwalk St. Paul

Greg Snipes, Sidney Lehman Catholic

Mark Williams, Pandora Gilboa

DIVISION III

FIRST TEAM

Alexa  Abrams, Buckeye Trail, Senior

Alyssa Beck, Bishop Fenwick, Senior

Emily Crowell, Parkway, Senior

Taryn Graham, Huron, Senior

Abby Litts, Newark Catholic, Senior

Brittany Link, Gilmour Academy, Senior

Erin Sekinger, Bishop  Ready, Senior

Shannon Watson, Tuscarawas Valley, Senior

SECOND TEAM

Cadie Cory, Adena, Junior

Olivia Higl, Tuscarawas  Valley, Senior

Jessica Levy, Bishop Fenwick, Senior

Kayla Peterson, West Liberty Salem, Senior

Hillary Plybon, Orrville, Senior

Abby Riffee, Mineral Ridge, Junior

Kelly Roberts, Heath, Senior

Jordyn Ute, Elgin, Junior

THIRD TEAM

Kelsey Bates, Parkway, Senior

Kelsey Bielanow, Adena, Senior

Jessie Hartzler, Smithville, Senior

Cassie Hughes, Bloom Carroll, Sophomore

Anna McNeeley, Elyria Catholic, Senior

Jenna Ruble, Amanda Clearcreek, Senior

Taylor Slauterbeck, Huron, Senior

Meghann Wright, Berkshire, Senior

HONOABLE MENTION

Courtney Aldridge, LaBrae, Senior

Lynsey Beros, Buckeye Trail, Sophomore

Chelsea Byrge, Bishop Fenwick, Senior

Olivia Cobb, Westfall, Sophomore

Maria Cup, Gilmour Academy, Junior

Gabbie Davis, Tuscarawas Valley, Senior

Megan Fogt, Anna, Senior

Amy Gosche, Kansas Lakota, Senior

Mavis Groff, Snady Valley, Senior

Bryanna Jay, Girard, Junior

Hillary Klingel, Calendonia River Valley, Senior

Lauren Langenderfer, Evergreen, Junior

Carly Miller, Wheelersburg, Senior

Rachel Sell, United, Senior

Tylyn Taylor, Lima Central Catholic, Junior

Kayla Tedrick, Ridgewood, Junior

Coach of the Year:  Denell Gordon, Tuscarawas Valley

Coach's Achievement Awards

Kelly Coughlin, Gilmour Academy

Yoon Ha, Bishop Fenwick

Mike Kusan, Bishop Ready

Kory Ute, Elgin

DIVISION II

FIRST TEAM

Brooke Betts, Bishop Hartley, Sophomore

Megan Courtney, Archbishop Alter, Junior

Ashley Galbraith, Madison Comprehensive, Junior

Bridget Grdina, Lake Catholic, Senior

Elaine Kelley, Lakeview, Senior

Tabatha Piper, Big Walnut, Senior

Makenzie Ripley, Claymont, Senior

Megan Wendel, Kenston, Senior

SECOND TEAM

Emily Ditmars, West Holmes, Junior

Erin Dorsten, Celina, Senior

Samantha Ebright, Big Walnut, Junior

Kelly Kiger, East Liverpool, Junior

Dawn Lingenfelter, Hubbard, Senior

Batsy Schramm, Marietta, Senior

Kelly Westerkamp, Archbishop Alter, Senior

Brittany Woodard, Southeast, Senior

THIRD TEAM

Lauren  Hughes, Bishop Hartley, Senior

Grace Kauth, Chaminade Julienne, Sophomore

Lauren Landsman, Kenston, Senior

Laini Leindecker, New Philadelphoa, Sophomore

Hannah Mueller, Field, Senior

Sam Mueller, Buckeye, Senior

Olivia Neace, River View, Senior

Chelsea Rohfs, Archbishop McNicholas, Senior

HONORABLE MENTION

Hayley Benson, Hilliard Bradley, Senior

Lexi Brewster, Streetsboro, Sophomore

Madison Brown, Washington Court House, Senior

Kyra Coundourides, Walsh Jesuit, Freshman

Maddie Flynn, Indian Hills, Senior

Emily Fraik, Wyoming, Junior

Elise Gastier, Milan Edison, Junior

Casidy Gregory, Keystone, Senior

Mariah Halleck, Salem, Senior

Lori Inkrott, Triway, Junior

Julie Lyons, Dover, Junior

Chelsey Miller, Canal Winchester, Senior

Sarah Mills, Dover, Junior

Katie Primeau, Eastwood, Senior

Marissa Radick, Bay, Senior

Michele Twiggs, Zanesville, Senior

Samantha Zuber, Sparta Highland, Junior

Coach of the Year:  Dan Coughlin, Kenston

Coach's Achievement Award

Tina Jasinowski, Archbishop Alter

Ron Kidder, Marietta

Ron Lehman, Big Walnut

Rich Severino, Lake Catholic

Robert Shansky, East Liverpool

DIVISION I

FIRST TEAM

Brittney Balser, Magnificat, Senior

Christina Beer, Ursuline Academy, Senior

Lexi Dannemiller, Lakota West, Senior

Deme Morales, Amherst Steele, Senior

Kori Moster, Ursuline Academy, Senior

Dayna Roberts, Olmsted Falls, Senior

Veronica Zimmerman, Toledo St. Ursula Academy, Senior

Lindsey Zitzke, Dublin Coffman, Senior

SECOND TEAM

Kristen Boros, Elyria, Senior

Maggie Burnham, Toledo St. Ursula Academy, Senior

Maggie Desrosier, North Canton Hoover, Senior

Lindsey Dinkelacker, Mother of Mercy, Junior

Isolde Hannan, Dublin Coffman, Senior

Kayce Krucki, Findlay, Sophomore

Jena Moeller, Cincinnati St. Ursula Academy, Senior

Michelle Strizak, Mt. Notre Dame, Sophomore

THIRD TEAM

Nicole Bayer, Painsville Riverside, Senior

Anna Carley, Mason, Junior

Stephanie Gregory, Lakota East, Senior

Arielle Love, Maple Heights, Senior

Andrea Noe, Olentangy Liberty, Senior

Alexis Plagens, Strongsville, Senior

Meredith Stranges, Dublin Coffman, Senior

Kelsey Wolf, Mt. Notre Dame, Junior

HONORABLE MENTION

Heather Adams, Centerville, Senior

La Tasha Samson Akpan, Copley, Senior

Taylor Anderson, Lakota West, Senior

Ashley Butler, St. Joseph Academy, Senior

Cassidy Croci, Toledo St. Ursula Academy, Junior

Cameron Dalpra, Wooster, Senior

Rachel  Eubanks, Oak Hills, Senior

Nia Grand, Howland, Senior

Halle Kearney, Magnificat, Senior

Lauren Kraemer, Kettering Fairmont, Senior

Janna Krafka, Centerville, Junior

Noelle Langenkamp, Ursuline Academy, Junior

Julia Mindlina, Dublin Coffman, Senior

Anni Thomasson, Newark, Sophomore

Jessica Wolfe, Sycamore, Senior

Katie Zito, Massilon Jackson, Junior

Coach of the Year:  Jen Case, Ursuline Academy

Coach's Achievement Award

John Buck, Toledo St. Ursula Acedemy

Laurie Cogan, Amherst Steele

Tracey Kornau, Lakota West

Mary Anne Souder, Dublin Coffman